KTM
150 SX
Cijena:58.900,00kn
150 SX 2019: WIDE OPEN TRACK ATTACK
With the agility of a 125 and a healthy dose of extra power, the KTM 150 SX is a lively package ready to take on the 250 cc 4-strokes. From within its completely reworked new chassis, the compact, lightweight engine produces class-leading torque and power. Everything about this motorcycle screams high-performance fun and it goes into battle as the ultimate on-track competitor.
For more infoamtion click here.
ENGINE
| Design | 1-cylinder 2-stroke engine, water-cooled, with reed intake and exhaust control |
|---|---|
| Displacement | 143.6 cm³ |
| Bore | 56 mm |
| Stroke | 58.4 mm |
| Starting aid | Kickstarter |
| Transmission | 6 gear, claw shifted |
| Primary gear | 23:73 |
| Final drive | 13:48 |
| Clutch | Wet multi-disc clutch / hydraulically operated |
| Ignition system | Contactless, controlled, fully electronic ignition system with digital ignition timing adjustment, type Kokusan |
CHASSIS
| Frame | Central tube frame made of chrome molybdenum steel tubing |
|---|---|
| Forks | WP-USD, AER 48, Ø 48 mm |
| Shock absorber | WP shock absorber with linkage |
| Suspension travel Front | 310 mm |
| Suspension travel Rear | 300 mm |
| Brake system | Disc brakes, brake calipers on floating bearings |
| Brake discs - diameter Front | 260 mm |
| Brake discs - diameter Rear | 220 mm |
| Chain | 5/8 x 1/4" |
| Steering head angle | 63.9° |
| Wheel base | 1,485±10 mm |
| Ground clearance (unloaded) | 375 mm |
| Seat height (unloaded) | 960 mm |
| Total fuel tank capacity approx. | 7 l Unleaded premium fuel, mixed with 2-stroke engine oil (1:40) |
| Weight without fuel approx. | 87.2 kg |










