KTM
125 SX
Cijena:57.820,00kn
125 SX 2019: KICKSTART YOUR RACING CAREER
The new KTM 125 SX is the most compact and lightweight of the full-size bikes and delivers a confidence-inspiring ride like no other. A new lightweight chassis teams up with the most competitive 125cc 2-stroke engine to date, delivering superior agility and power to fulfil the demands of any young adrenalin seeker. This 2-stroke screamer is the ultimate entry point into the pro ranks and a sure-fire way to add to the trophy collection.
For more information click here.
ENGINE
| Design | 1-cylinder 2-stroke engine, water-cooled, with reed intake and exhaust control |
|---|---|
| Displacement | 124.8 cm³ (7.616 cu in) |
| Bore | 54 mm (2.13 in) |
| Stroke | 54.5 mm (2.146 in) |
| Starting aid | Kickstarter |
| Transmission | 6 gear, claw shifted |
| Primary gear | 23:73 |
| Final drive | 13:50 |
| Clutch | Wet multi-disc clutch / Brembo hydraulics |
| Ignition system | Contactless, controlled, fully electronic ignition system with digital ignition timing adjustment, type Kokusan |
CHASSIS
| Frame | Central tube frame made of chrome molybdenum steel tubing |
|---|---|
| Forks | WP-USD, AER 48, Ø 48 mm |
| Shock absorber | WP shock absorber with linkage |
| Suspension travel Front | 310 mm |
| Suspension travel Rear | 300 mm |
| Brake system | Disc brakes, brake calipers on floating bearings |
| Brake discs - diameter Front | 260 mm (10.24 in) |
| Brake discs - diameter Rear | 220 mm (8.66 in) |
| Chain | 5/8 x 1/4" |
| Steering head angle | 63.9° |
| Wheel base | 1,485±10 mm |
| Ground clearance (unloaded) | 375 mm |
| Seat height (unloaded) | 960 mm |
| Total fuel tank capacity approx. | 7 l Unleaded premium fuel, mixed with 2-stroke engine oil (1:40) |
| Weight without fuel approx. | 87.2 kg |










