KTM
690 SMC-R ABS
Cijena:81.190,00kn
690 SMC R ABS 2019: STREET SLAYER
The KTM 690 SMC R raises the bar for street hooligans. The revised chassis and styling are boosted by the latest 690 LC4 motor and an updated electronics package, so whether you express your tarmac-sliding talent on mountain roads or on the track, you’ll be drifting into the future with a maxed-out grin and your veins coursing with adrenaline. Handling is enhanced by the latest fully-adjustable WP APEX suspension, so all you have to worry about is focusing on the road ahead and twisting the throttle to the stoppers.
For more information click here.
ENGINE
| Design | Single-cylinder, 4-stroke, spark-ignition engine, liquid-cooled |
|---|---|
| Displacement | 690 cm³ |
| Bore | 102 mm |
| Stroke | 84.5 mm |
| Performance | 49 kW (66 hp) |
| Starting aid | Electric starter, automatic decompressor |
| Transmission | 6-speed, claw shifted |
| Engine lubrication | Pressure circulation lubrication with two rotor pumps |
| Primary gear ratio | 36:79 |
| Secondary gear ratio | 16:42 |
| Cooling system | Liquid cooling system, continuous circulation of cooling liquid with water pump |
| Clutch | APTC™ Anti-hopping clutch / hydraulically operated |
| Ignition system | Contactless, controlled, fully electronic ignition system with digital ignition timing adjustment |
CHASSIS
| Frame | Tubular space frame made from chrome molybdenum steel, powder-coated |
|---|---|
| Fork | WP USD Ø 48 mm |
| Shock absorber | WP shock absorber with Pro-Lever linkage |
| Suspension travel front | 215 mm |
| Suspension travel rear | 250 mm |
| Brake system front | Brembo four-piston radial fixed calliper, brake disc |
| Brake system rear | Brembo single-piston floating calliper, brake disc |
| Brake discs - diameter front | 320 mm |
| Brake discs - diameter rear | 240 mm |
| Chain | 5/8 x 1/4” X‑Ring |
| Steering head angle | 63° |
| Wheel base | 1,480±15 mm |
| Ground clearance (unloaded) | 270 mm |
| Seat height (unloaded) | 890 mm |
| Total fuel tank capacity approx. | 12 l Unleaded premium fuel (95 RON) |
| Weight without fuel approx. | 141 kg |










