KTM
690 DUKE ABS - orange, white
Cijena:73.780,00kn
690 DUKE ABS 2017: SMOOTH CRIMINAL
Two decades ago, the original Duke was nothing short of revolutionary. KTM’s first single-cylinder street bike grew into a cult classic, adding extreme fun to a raw and radical concept. In 2017, the fully revised 690 DUKE stays faithful to its ancestor’s ways, but adds future-proof refinements: impressive smoothness, sophisticated electronics, improved ergonomics and a good old power boost over last year’s model. This firmly cements the world’s strongest single-cylinder production motorcycle at the cutting edge of engineering. Speaking of which: carving corners has never been more fun, thanks to its revised fork offset. Long live the Duke!
For more information click here.
ENGINE
| Design | Single-cylinder, 4-stroke, spark-ignition engine, liquid-cooled |
|---|---|
| Displacement | 690 cm³ |
| Bore | 102 mm |
| Stroke | 84.5 mm |
| Performance | 54 kW (72 hp) |
| Starting aid | Electric starter, automatic decompressor |
| Transmission | 6-speed, claw shifted |
| Engine lubrication | Forced oil lubrication with 2 oil pumps |
| Primary gear ratio | 36:79 |
| Secondary gear ratio | 16:40 |
| Cooling system | Liquid cooling system, continuous circulation of cooling liquid with water pump |
| Clutch | APTC™ Anti-hopping clutch / hydraulically operated |
| Ignition system | Contactless, controlled, fully electronic ignition system with digital ignition timing adjustment |
CHASSIS
| Frame | Tubular space frame made from chrome molybdenum steel, powder-coated |
|---|---|
| Fork | WP upside-down Ø 43 mm |
| Shock absorber | WP shock absorber with Pro-Lever linkage |
| Suspension travel front | 135 mm |
| Suspension travel rear | 135 mm |
| Brake system front | Brembo four-piston radial fixed calliper, brake disc |
| Brake system rear | Brembo single-piston floating calliper, brake disc |
| Brake discs - diameter front | 320 mm |
| Brake discs - diameter rear | 240 mm |
| Chain | 5/8 x 1/4” X‑Ring |
| Steering head angle | 63.5° |
| Wheel base | 1,466±15 mm |
| Ground clearance (unloaded) | 192 mm |
| Seat height (unloaded) | 835 mm |
| Total fuel tank capacity approx. | 14 l Unleaded premium fuel (95 RON) |
| Weight without fuel approx. | 148.5 kg |










